Надлежности и организација

Законом о систему државне помоћи у Босни Херцеговини („Службени гласник БиХ“, број 10/12) који је ступио на снагу 15. фебруара 2012. године, основан је Савјет за државну помоћ БиХ, као јавна институција која самостално обавља своју дјелатност. Савјет за државну помоћ БиХ је конституисан на сједници одржаној дана 27. новембра 2012. године, на којој су изабрани предсједавајући и два замјеника предсједавајућег Савјета. Одлуком Савјета министара БиХ је утврђено да је сједиште Савјета за државну помоћ БиХ у Источном Сарајеву.


Савјет има искључиву надлежност за одобравање програма/схема државне помоћи и појединачне државне помоћи, за одлучивање о поврату незаконито додијељене државне помоћи, те за успостављање и управљање пописом државне помоћи и пописом програма/схема државне помоћи, започетим прије оснивања Савјета. Савјет има право да покрене истраге и врши накнадне процјене додијељене државне помоћи, ако постоји довољно индикација о томе да се државна помоћ незаконито користи.


Савјет се састоји од осам чланова: три представника која именује Савјет министара БиХ, два представника која именује Влада Републике Српске, два представника која именује Влада Федерације БиХ и једног представника којег именује Влада Брчко Дистрикта БиХ, а који се именују на период од четири године. Конститутивни народи морају имати најмање по два представника у Савјету. Чланови Савјета бирају предсједавајућег и два замјеника на период од једне године. Чланови Савјета бирају се међу признатим стручњацима из области економије и права. Статус чланова Савјета је неспојив са било којом директном или индиректном, сталном или повременом дужности или функцијом која њихову независност може изложити ризику или створити потенцијални сукоб интереса. Чланови Савјета могу обављати академске дјелатности и радити у професионалним и научним тијелима.


Савјет за државну помоћ БиХ има Секретаријат, који је организован као посебна организациона јединица Савјета, који обавља организационе, техничке и управне послове и задатке за потребе Савјета.