ВИЈЕСТИ

3. састанак Пододбора за унутрашње тржиште и конкуренцију укључујући заштиту здравља и потрошача

28.9.2018

У Бриселу је 20. септембра 2018. године, одржан 3. састанак Пододбора за унутрашње тржиште и конкуренцију укључујући и заштиту здравља и потрошача, између Европске уније и Босне и Херцеговине

Представници ЕУ и БиХ су размијенили информације у вези са примјеном Споразума о стабилизацији и придруживању у области банкарства, осигурања и осталих финансијских услуга, права привредних друштава, рачуноводства и ревизије, јавних набавки, конкуренције, државне помоћи и јавних предузећа, политике у области јавног здравства и заштите потрошача, као и права интелектуалног, индустријског и трговинског власништва. Детаљно је продискутован напредак остварен у протеклом једногодишњем периоду, утврђено гђе је потребно уложити додатне напоре, те на који начин је могуће интензивирати испуњавање препорука Европске комисије са претходног састанка.

Европска комисија је поздравила чињеницу да је БиХ испунила обавезе договорене на претходном састанку. Истовремено је нагласила да је потребно уложити додатне напоре како би се испуниле препоруке које се односе на убрзано усвајање закона и провођење неопходних реформи.

Мeђу активностима које БиХ треба реализовати су, између осталих, усвајање измјена и допуна неколико закона од посебног значаја за функционисање јединственог економског простора у БиХ: Закона о јавним набавкама, Закона о осигурању депозита, Закона о конкуренцији, Закона о систему државне помоћи у БиХ и сл.

Представник Савјета за државну помоћ БиХ на овом састанку био је Александар Ристић, стручни савјетник за државну помоћ, који је делегацији ЕУ пружио информације о стању у области државне помоћи везано за усклађивање БиХ законодавства са правом ЕУ, попис државне помоћи и усклађивање постојећих програма државне помоћи, учинак провођења Савјета за државну помоћ БиХ, те његов институционални и административни капацитет.

Делегација Европске комисије је поздравила активности Савјета државну помоћ БиХ на усклађивању законодавства са ЕУ ацqуис-ем и препоручила да БиХ настави са усклађивањем правног оквира за државну помоћ са правом ЕУ, те да заврши усклађивање постојећих програма помоћи. Такође, ЕУ је позвала БиХ да ријеши проблем финансирања Савјета, те да припреми податке о БДП-у усклађене на нивоу НУТС-а ИИ, како би Савјет израдио карту регионалне помоћи.