СЕМИНАРИ

Одржан семинар у Мостару 7. и 8. јуна 2017.године

1.11.2017

Представници Секретаријата и чланови Савјета за државну помоћ Босне и Херцеговине учествовали су на четвртом посљедњем семинару у оквиру Пројекта „Подршка успостављању система државне помоћи у БиХ, техничка помоћ Савјету за државну помоћ у БиХ са реализацијом програма обука тијела за провођење и примјену Закона о систему државне помоћи у БиХ те даваоце државне помоћи у БиХ“

Представници Секретаријата и чланови Савјета за државну помоћ Босне и Херцеговине учествовали су на четвртом који је и посљедњи семинар у оквиру Пројекта „Подршка успостављању система државне помоћи у БиХ, техничка помоћ Савјету за државну помоћ у БиХ са реализацијом програма обука тијела за провођење и примјену Закона о систему државне помоћи у БиХ те даваоце државне помоћи у БиХ“ и то 07. и 08. 6. 2017.године. Са учесницима семинара настављен је рад на темама које су биле од посебне важности за кориснике овог Пројекта, на које су сами указали, тако да је посебан нагласак стављен на гаранцијама као специфичном инструменту државне помоћи, правилима о државној помоћи за мала и средња предузећа, као и за државну помоћ за запошљавање лица која се теже запошљавају и инвалидних лица, те правилима за државну помоћ у сектору поштанских услуга. Посљедњег дана семинара указано је на измјене правила које је ЕУ припремила за Уредбу о општим скупним изузећима, која још нису ступила на правну снагу, али се очекује њихово доношење у скорије вријеме. Такођер, сагледано је стање научених лекција са досадашњих радионица у оквиру овог пројекта и свим учесницима који су назочили семинарима у оквиру овог Пројекта издата је Потврда о учествовању на радионицама у оквиру овог пројекта.

На семинару су представљена правила о гаранцијама као специфичном инструменту државне помоћи у ЕУ те је указано на чињеницу да су гаранције веома значајан инструмент државне помоћи који се користи у складу с правилима донесеним 2008. године.

Представљена су правила о државној помоћи за мала и средња предузећа у ЕУ, са освртом на правила која су за ту врсту државне помоћи садржана у законодавству БиХ, те указано на потребу даљег усклађивања Закона о развоју предузетништва на ентитетским нивоима, с обзиром на широк спектар дозвољених мјера које се могу додељивати за мала и средња предузећа. Посебно је указано на високе интензитете који су стављени на располагање код државне помоћи за улагање у МСП, као и на значај државне помоћи за међународне сајмове и новоосноване мале привредне субјекте.

Представљена су правила о државној помоћи за усавршавање и запошљавање лица која се теже запошљавају, као и лица са инвалидитетом, при чему су детаљно објашњена сва правила која су садржана у ЕУ прописима, извршено је њихово поређење са тренутно важећим законодавством о државној помоћи у БиХ те је извршен упоредни приказ са припремљеним нацртом Уредби/ Одлука о намјени, критеријима и условима за додијелу државне помоћи на свим нивоима власти у БиХ, којима је предложено усуглашавање са ЕУ правилима о овој врсти државних помоћи.

Учесници семинара упознали су се са правилима о државној помоћи у сектору поштанских услуга, с обзиром на значај и утицај коју та врста услуга има како на сваког грађанина БиХ тако и на конкуренцију која се на овом пољу значајно повећава. Указано је на потребу усаглашавања законских аката из те области у БиХ са правилима о државној помоћи која се примењује за обављање услуга од општег економског интереса.

Сви учесници семинара упознати су с најновијим измјенама које су планиране за измјену Уредбе 651/2014 која се односи на општа скупна изузећа, а највећим дијелом односе се на правила за дођелу државне помоћи за улагања у регионалне аеродроме, поморске и ријечне луке.

Након завршетка свих презентација правила о државној помоћи са учесницима семинара проведена је дискусија о искуствима и знањима стеченим у оквиру овог Пројекта те је извршена и провјера знања које је усвојено за вријеме трајања овог пројекта. Закључено је да је један од главних циљева овог пројекта испуњен јер је свијест и познавање правила о државној помоћи учесника на већој разини, те ће им стечено знање омогућити да у будућем самосталном раду препознају да ли одређена средства представљају државну помоћ, цјенећи сваки од четири односно пет елемената државне помоћи.